Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ordu °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabulünde konuştu:

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabulünde konuştu:
REKLAM ALANI
16.11.2023
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabulünde konuştu:

.2023

 

 

 

“Egemenliğin sulandırılması veya başka yerlere çekilmesine asla onay vermeyeceğiz”
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığında yer alan kabulde, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a beraberindeki heyet ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu eşlik etti.

Kabulde, Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, Cumhurbaşkanı İdari Daire Müdürü Osman Çağakan ve Cumhurbaşkanı
Siyasi İşler Danışmanı Anıl Kaya yer aldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı ve beraberindeki heyeti KKTC’nin 40’ıncı yıl dönümünde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını yineledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin desteğiyle birlikte Kıbrıs Türk halkının müktesep hakları egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsü temelinde yeni bir siyasetle yola devam ettiğini belirterek, Kıbrıs Türk tarafının yeni siyasetinin “iki devletli çözümün” temelini oluşturduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının eşit egemen ve eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesinin “esas” olduğunu belirterek, Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve demokrasi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ve Mavi Vatan’daki hakların korunması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliğinin korunması gerektiğine de vurgu yaparak, “Egemenliğin sulandırılması veya başka yerlere çekilmesine asla onay verilemeyeceğini” söyledi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile birlikte “uyum” içinde yola devam edileceğini vurguladı.

KKTC’nin gözlemci üyeliklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bunların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yapısını “güçlendirdiğini” ifade etti.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nda öngörülen projeler ve gerekli yasal düzenlemelerle KKTC’nin zeminini güçlendireceklerini, müreffeh yarınların yakalanması için çalışacaklarını, KKTC’de girişimci, eğitimli ve dünyayı takip eden bir Kıbrıs Türk halkı ve gençliği olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “pandemi, ekonomik kriz ve 6 Şubat depreminin acıların yaşandığını, ancak hayatın devam ettiğini ve mukavemetçi bir ruhla geleceğe umutla baktıklarını” kaydetti.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Ukrayna ve Filistin’de yaşanan gelişmeleri gördüğümüzde, ana vatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün, Türk askerinin adadaki caydırıcı bir güç olarak varlığının bizim burada barış ve huzurumuz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz” diyerek, Türkiye’nin desteğiyle, KKTC’nin Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’da bağımsız, hür ve özgür bir Türk devleti olarak yola devam edeceğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kabulde yaptığı konuşmada, kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla, KKTC’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye “önem” ve “öncelik” verdiklerini belirterek, “Milli davamız Kıbrıs meselesine ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor, Kıbrıs meselesine yönelik ortaya koyduğunuz vizyonu kuvvetle destekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin “çözümün anahtarı” olacağını muhataplarına izah ettiklerini belirten Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi’nin bu hakların tescili konusunda herhangi bir adım atmadığını görüyoruz” dedi.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’nin tanınmasının, Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşmasının yolunu açacağını vurgulayarak, KKTC’nin tanınması, uluslararası toplumda hak ettiği yere gelmesini arzuladıklarını yineledi.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in KKTC bayrağının Azerbaycan’daki etkinliklerde dalgalanması gerektiği ve dalgalanacağına yönelik açıklamasını büyük memnuniyetle karşıladık” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ayrıca, “KKTC Kültür ve Tanıtım Günleri” dolayısıyla Cumhurbaşkanı Tatar’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetiyle bu ülkeye yaptığı ziyaretin başarılı geçmesinden “büyük memnuniyet” duyduklarını da kaydederek, “Bu ziyaretin aynı zamanda KKTC’nin Türk dünyasıyla bütünleşmesinde önemli bir adım oluşturduğunu ve ülkelerimiz arasındaki ‘üç devlet, tek millet’ şiarının önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Azerbaycan’ın KKTC’ye ve KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üyeliğine yönelik yaklaşımının sürdürülüp güçlendirilmesi için çabalarına devam edeceklerini de kaydetti.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “KKTC ile BM Barış Gücü arasında Yiğitler-Pile yolunun yapımı konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını” da yineleyerek, “Uygulama konusunda sahada yaşanmakta olan sorunların bir an önce aşılmasını ümit ediyoruz” dedi.

 

 

 

“Rumların her zaman olduğu gibi oldu-bitti yaratma çabalarını görüyoruz. Bu çabalar da inşallah boşa çıkacaktır” diyen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da ifade ettiği gibi bu yol çalışmasının “insani” bir amaçla yapıldığını, buna engel çıkartılmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması çerçevesinde ortak projelerin hayata geçirilmesine devam ettiklerini söyledi.

Bu doğrultuda, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılışının, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla 20 Temmuz’da gerçekleştirildiğine işaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, çok önemli bir projenin hayata geçmiş olduğunu söyledi.

 

 

 

“Bu projelere devam edeceğiz ve özellikle KKTC’de yaşayan Türk halkının refahı ve mutluluğu için ortak çalışacağız” diyen Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bu çerçevede KKTC hükümetiyle birlikte yürüttükleri KKTC Su Master Planı Projesi’nin, üreticilerin ve çiftçilerin hayatını etkileyecek çok önemli bir proje olduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Bu proje bittiğinde çok daha verimli ve çok daha katma değeri yüksek bir tarım sektörü oluşacak, yeni alanlar sulanacak ve uygun ürün desenleri belirlenip bunlar desteklenecek ve dolayısıyla hem üretici kazanacak hem de tüketici daha kaliteli, daha fazla gıdaya erişme imkanına kavuşmuş olacak” diye konuştu.

 

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, tüm bu çalışmalarda kurumlar arası iş birliğinin ve koordinasyonun önemli olduğuna işaret ederek, KKTC hükümetine “uyumlu, verimli” iş birliğinden ötürü teşekkür etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, “Ne yaparsa yapsınlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu kapıları açacaktır ve hak ettiği yer gelecektir. 40’ıncı yılınızı bir kez daha kutlarım, nice 40 yıllara… Biz 100 yıllık bir Cumhuriyet, siz 40 yıllık bir Cumhuriyet oldunuz. Bizden daha genç… Bu 100 ve 40 yıllık birikimle, Türkiye Yüzyılını ve Kıbrıs Türk halkının yüzyılını, geleceğini çok daha güçlü, sağlam temeller üstüne hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-tc-cumhurbaskani-yardimcisi-cevdet-yilmazi-kabulunde-konustu-11721

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.